Center Parcs, Nordborg

Vi har haft fornøjelsen af at levere specialinventar til en lang række områder i det nyetablerede Nordborg Resort. Projektet har omfattet både specialdesignede elementer, faste inventarløsninger og komplekse konstruktioner, der stiller høje krav til kvalitet og funktionalitet på et så velbesøgt sted som Nordborg Resort.

  • Udførselsår: 2025
  • Kunde: Center Parcs
  • Arkitekt: Christophe Batista

I restaurantområdet har vi leveret en kombination af faste bænkeløsninger, facadebeklædning, lampeophæng samt barreoler med integreret belysning.

Burgerbaren er opført med fokus på både drift og design. Bøjet neonlys monteret på træ skaber et moderne og legende udtryk.

Til Lagkagehuset har vi leveret en specialbygget disk og bar i træ. Funktionalitet og høj finish har været afgørende i samspillet mellem produktion, servering og kundemiljø.

Vi har designet og fremstillet siddepladser og løst inventar, der skaber en sammenhængende oplevelse på tværs af resortets områder – fra lounge til café og fællesarealer.

Receptionen er opført med fleksible diske, der kan tilpasses siddende eller stående betjening. Skabe og baldakin er udført i samme træsort, hvilket sikrer et roligt og ensartet udtryk.

Baren er beklædt med træ og afrundede detaljer, som giver et imødekommende udtryk. Scenen er opbygget i træ og rummer gennemførte detaljer hele vejen rundt, hvilket bidrager til stedets varme og inviterende atmosfære.

Vi har opført inventar i bowlingområdet med fokus på robuste materialer og legende detaljer, der understøtter stedets tema. Herunder indbygget belysning, vægbeklædning og bænkpladser.

I alle vores projekter hos Center Parcs har vi anvendt materialer med fokus på holdbarhed, slidstyrke og på at understøtte den stedets atmosfære.

Snedkerarbejdet er udført på eget værksted med stor sans for detaljer og respekt for projektets samlede designvision.

Det er et helstøbt og funktionelt interiør, der både understøtter den daglige drift og giver gæsterne en æstetisk og sanselig oplevelse i særklasse.

Flugt Museum

Til Flugt Museum i Oksbøl har vi bidraget med garderobeskabe, entredisk og butik. Opbevaring og vogne i butikken. Toiletmøbler og ligeledes har vi bygget køkken i de to konferencerum som er placeret i den afdeling hvor man også finder cafeen.